KB Klubmesterskaberne 2021

Vi gentager succesen fra sidste gang. Vi afholder derfor klubmesterskaberne i turneringssystemet UTR.com. 

Læs mere om systemet ved at klikke her - www.myutr.com

Vi har  valgt at lave klubmesterskaberne (KM) på tværs af hele klubben. Finaledagen bliver en stor festdag med alle mulige konkurrencer, gode kampe og afsluttende fællespræmieoverrækkelse med fest efter. Vi har også valgt at afholde KM fra U10 grønbold i UTR-systemet, hvor man kan optjene en rating igennem vundet og tabte kampe. UTR er en turnerings- og kommunikationsplatform, som alle vores medlemmer kan bruge kvit og frit. Man skal bare have sig en profil, medmindre man har en i forvejen. Læs mere om systemet ved at gå ind på www.myutr.com. Ved at tilmelde dig KM igennem UTR, får du automatisk en bruger, derudover bliver du også medlem af vores digitale klub. Derinde vil vi løbende i fremtiden oprette turneringer i forskellige formater og niveauer.

Læs mere om KM samt hvilke rækker man kan tilmelde sig herunder:

Datoer: 13. september - 18. september

Spillesteder: Peter Bangs Vej og Pile Allé anlæggende Finalestævnet + fest er på Peter Bangs Vej

Præmier: Medaljer til alle vindere, 2. pladser og 3. pladser. I alle puljeturneringer er der medaljer og t-shirts til alle! Mesterrækken herrer og damer er der KR. 3000,- til vinder og KR. 1000,- til finalist.

Bolde: Åbnes nye rør fra starten, som bruges til efterfølgende kampe. Nye rør til hver kamp fra kvartfinalen i Mesterrækkerne og semifinale Juniorrækkerne

Gebyr for deltagelse: - Singlerække junior: KR. 50,- (ved tilmelding til både KM og fest KR. 100,-) - Doublerække junior: KR 25,- per mand Singlerække senior: KR. 100,- (Ved tilmelding til både KM og fest KR. 150,-) - Doublerække senior KR. 50,- per mand - Afslutningsfest Junior til U12 KR. 75,- (inklusiv buffet og velkomstdrink) - Afslutningsfest senior fra U14 KR. 100,- (inklusiv buffet og velkomstdrink) Betalingen foregår ved ankomst på MobilePay nummer 555519 med teksten "KM" ved ankomst til kamp eller fest.

Format:

U8-U12 grønbold single spilles i puljer efter gældende banestørrelser der passer til bolden. Der spilles bedst af tre sæt til 4 partier, ved 3-3 spilles en tie-break til 7. Tredje sæt spilles som match-tiebreak til 10 point. -

U12 Mesterrækken-Mesterrækken single spilles som Cup elimination. Der spilles bedst af tre sæt til 6 partier, ved 6-6 spilles en tie-break til 7. Tredje sæt spilles som match-tiebreak til 10 point. - Alle doublerækker spilles bedst af tre sæt til 4 partier, ved 3-3 spilles en tie-break til 7. Tredje sæt spilles som match-tiebreak til 10 point. 

- Ønsker man at flytte en kamp, skal man selv aftale dette med sin(e) modstander(e) og sikre afviklingen af kampen inden næste runde.

- Ved for få tilmeldinger i en kategori, kan rækker sammenlægges

- Ved regn kan turneringsledelsen vælge at aflyse eller rykke indendørs Der spilles følgende rækker:

- U8 Rødbold drenge/ piger (spilles i puljer lørdag den 18/9) - direkte tilmelding til tobias@kb-boldklub.dk senest den 6/9. Niveauet er alle der spiller U8 til stævner og træning.

- U10 Orangebold drenge/ piger (spilles i puljer lørdag den 18/9) - direkte tilmelding til tobias@kb-boldklub.dk senest den 6/9. Niveauet er spillere der normalt spiller med orangebold til stævner og træning.

- U10 Grønbold drenge/ piger (spilles i puljer lørdag den 18/9 med efterfølgende puljevinder cup stævne) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U10 der normalt spiller med grøn bold til stævner og træning.

- U12 Grønbold drenge/ piger (spilles i puljer lørdag den 18/9 med efterfølgende puljevinder cup stævne) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er spillere fra junior-/ minitræningen.

- U12 Mesterrækken drenge (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet her er alle fra U12 på turneringsprogrammet.

- U12 Mesterrækken piger (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet her er alle fra U12 på turneringsprogrammet.

- U12 Mesterrækken double piger (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U12 spillere der ønsker at spille double.

- U12 Mesterrækken double drenge (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U12 spillere der ønsker at spille double.

- U14 Mesterrækken drenge (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U14 spillere fra hele klubben. Spillere fra Turneringsprogrammet bliver seedet til at komme senere ind i turneringen.

- U14 Mesterrækken piger (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U14 spillere fra hele klubben. Spillere fra Turneringsprogrammet bliver seedet til at komme senere ind i turneringen.

- U18 Mesterrækken drenge (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U16-U18 spillere fra hele klubben. Spillere fra Turneringsprogrammet bliver seedet til at komme senere ind i turneringen.

- U18 Mesterrækken piger (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle U16-U18 spillere fra hele klubben. Spillere fra Turneringsprogrammet bliver seedet til at komme senere ind i turneringen.

- Mesterrækken herrer (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle seniorer fra hele klubben. Klubbens bedre spillere bliver seedet til at komme ind i turneringen senere.

- Mesterrækken damer (spilles som cup eftermiddage hele ugen) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle seniorer fra hele klubben. Klubbens bedre spillere bliver seedet til at komme ind i turneringen senere.

- Mesterrækken double herrer (spilles som cup eftermiddage hele ugen fra 13 år og op) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle seniorer fra hele klubben. Klubbens bedre spillere bliver seedet til at komme ind i turneringen senere.

- Mesterrækken double damer (spilles som cup eftermiddage hele ugen fra 13år og op) - tilmelding igennem UTR. Niveauet er alle seniorer fra hele klubben. Klubbens bedre spillere bliver seedet til at komme ind i turneringen senere.

Til sidst men ikke mindst, så opretter vi en Mix-turnering om lørdagen hvor alle fra U12 og op kan være med. Det laves som Stærk-Svag turnering, hvor vi står for at sætte holdene sammen. Tilmelding til dette sker på dagen. Tilmelding til festen foregår igennem UTR

- hvis du er U8 eller U10 orange, bedes det oplyses direkte i mailen til tobias@kb-boldklub.dk.

Vi ser frem til en god uge med masser af tennis!

Mange tennishilsener KB Tennis